Nordfyns Kommune logo, til forsiden

Landzonetilladelse til ny beboelsesbygning, Skåstrup.

Nordfyns Kommune giver hermed tilladelse til opførelse af nyt enfamilieshus på matr. nr. 11a Skåstrup By, Ore, beliggende Kæret 4, 5400 Bogense.

Type
AfgørelseZonetilladelse
Klagefrist
24.10.2023

Område
5400 Bogense
Lagt online
26.09.2023

Tilladelsen er givet efter Planlovens § 35.

Det er en betingelse for tilladelsen,

  • at der kan meddeles byggetilladelse til det ansøgte byggeri.

Tilladelsen bortfalder, hvis den ikke er udnyttet inden 5 år.

Tilladelsen må ikke udnyttes, før klagefristen er udløbet. En rettidig klage har opsættende virkning, medmindre klagemyndigheden bestemmer andet.

Tilladelsen vedrører kun forholdet til landzonebestemmelserne. Andre nødvendige tilladelser skal søges hos relevante myndigheder.

Byggeriet må ikke påbegyndes, før der er givet byggetilladelse.

Offentliggørelse

Afgørelsen offentliggøres på kommunens hjemmeside www.nordfynskommune.dk den 26/9-2023.

Landzonetilladelsen kan ikke udnyttes før klagefristen er udløbet dvs. d. 25/10-2023.

Ansøgningen

Der er søgt om tilladelse til opførelse af nyt enfamilieshus på matr.nr. 11a Skåstrup by, Ore, beliggende Kæret 4, 5400 Bogense.

Kommunens landzonetilladelse er nødvendig, fordi ejendommen ligger i landzone.

Faktiske forhold

Der ansøges om opførelse af enfamilieshus på 145 m2 i et plan.

Den ansøgte bygnings materialer består af gråbrune mursten, og taget består af sorte IBF sten med taghældning på ca. 30 grader. Bygningens maksimale højde svarer til et almindeligt 1 plans parcelhus dvs. ca. 5 meter.

Situationsplan over ejendommen

Ejendommen

Ejendommen ligger i landzone og er en beboelses ejendom på ca. 9000 m2. De tidligere beboelsesbygninger på grunden er nedrevet og fjernet fra grunden. Ejendommen ligger i den nordlige del af landsbyen Skåstrup.

I henhold til kommunens byggesagsarkiv og BBR.registret, er der ikke registreret bygninger på ejendommen.

Kommuneplan

Ejendommen er omfattet af retningslinjer i BE13 i Nordfyns Kommuneplan 2021-2033. BE13 angiver området som landsby med boliger og turistrelateret erhverv.
Bebyggelseshøjden må ikke overstige 8,5 m og bygninger må ikke opføres i mere end 1 etage og med en bebyggelsesprocent på 30.

Øvrige bindinger/udpegninger

  • Kystnærhedszonen

Det er Nordfyns Kommunes vurdering, at den ansøgte opførelse af enfamilieshus vil have en meget begrænset indflydelse på det kystnærhedszonen, idet bebyggelsen opføres bag det eksisterende sommerhusområde ved Skåstrup Strand.

Nordfyns Kommune har ikke besigtiget ejendommen.

Ansøgningen har været sendt i naboorientering i perioden 5/9-2023 til 20/9-2023. Der er ikke modtaget bemærkninger til det ansøgte.

Begrundelse for afgørelsen

Nordfyns Kommune har vurderet, at der kan gives landzonetilladelse til det ansøgte. Nedenfor er kommunens samlede vurdering.

Det er Nordfyns Kommunes vurdering, at det ansøgte byggeri er tilpasset landskabet, og at det ikke er i strid med kommuneplanens udpegninger.

Kommunen vurderer, at det ansøgte naturligt vil kunne indpasses i det eksisterende landsbymiljø, hvorfor der efter planlovens bestemmelser vil kunne gives tilladelse til det ansøgte.

Der er lagt vægt på

  • At der tidligere har været flere bygninger på ejendommen som i dag er nedrevet så det samlede bygningstryk på ejendommen er mindre end tidligere.

  • Størrelsen på den ansøgte bygning vil passe naturligt ind i den nærliggende bebyggelse.

Nordfyns Kommunes vurderer, at opførelsen af et enfamilieshus, vil kunne indpasses naturligt i forhold til den nærliggende bebyggelse og landsbyen som helhed. Det vurderes, at det ansøgte vil have en begrænset påvirkning af de landskabelige forhold i området og naturen omkring det ansøgte.

Herudover er der i behandlingen lagt vægt på, at det ansøgte ikke tilsidesætter de hensyn som kommunen skal varetage efter planloven. Herunder de landskabelige hensyn samt hensynet til naboerne.

Natura 2000

Nordfyns Kommune vurderer, at byggearbejdet ikke vil have væsentlig indvirkning på dyre- og planteliv, herunder at der ikke vil ske forringelse eller beskadigelse af yngle-, vokse, eller rasteområder for særligt beskyttede arter jf. habitatsbekendtgørelsen.

Retsregler

Nordfyns Kommune har truffet afgørelse efter planlovens § 35.

Planlov

Planloven, lovbekendtgørelse nr. 1157 af 1. juli 2020, og senere ændringer.
Kommuneplan 2017-29 for Nordfyns Kommune.

Øvrig lovgivning

Der er ikke taget stilling til øvrig lovgivning som f.eks. byggeloven, landbrugslov, skovloven mv.

Klagevejledning

Afgørelsen kan inden 4 uger fra offentliggørelsen påklages af enhver med retlig interesse i afgørelsen samt af landsdækkende foreninger og organisationer, der som hovedformål har at beskytte natur og miljø eller varetager væsentlige brugerinteresser inden for arealanvendelsen.

Hvis klagefristen udløber en lørdag eller en helligdag, forlænges fristen til den følgende hverdag.

Klage til Planklagenævnet indgives ved anvendelse af digital selvbetjening. Du klager via Klageportalen, der findes på Nævnenes Hus' hjemmeside. Du logger på, ligesom du plejer, typisk med Mit-ID. Klagen sendes gennem Klageportalen til den myndighed, der har truffet afgørelsen. En klage er indgivet, når den er tilgængelig for myndigheden i Klageportalen.

Når du klager, skal du betale et gebyr, som for privatpersoner er på 900 kr. og for virksomheder, foreninger og offentlige myndigheder på 1.800 kr. Betaling af klage-gebyr sker ved elektronisk overførsel til Planklagenævnet via Klageportalen.

Planklagenævnet skal som udgangspunkt afvise en klage, som ikke er indgivet ved digital selvbetjening. Nævnet kan undlade at afvise en klage, som ikke er indgivet ved digital selvbetjening, hvis der foreligger særlige forhold, der gør, at klager ikke må forventes at kunne anvende digital selvbetjening.

Hvis du ønsker at blive fritaget for at bruge Klageportalen, skal du sende en begrundet anmodning til Nordfyns Kommune, teknisk@nordfynskommune.dk. Kommunen videresender herefter anmodningen til Planklagenævnet, som træffer afgørelse om, hvorvidt din anmodning kan imødekommes.

Afgørelsen kan indbringes for domstolene inden 6 måneder fra offentliggørelsen.